Prywatna Szkoła Podstawowa AMICUS w Katowicach

Prywatne Gimnazjum Amikus

Drugim i ostatnim etapem "Wyprawy wolności" był Gdańsk, a konkretnie Europejskie Centrum Solidarności i obchody 30 rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Bazą wypadową był obiekt Filip II leżący strategicznie między ECS, Dworcem Gdańsk Główny oraz Głównym Miastem. Naszym przewodnikiem po tym wspaniałym mieście był wnuk polskiego Prezydenta i Laureata Pokojowej Nagrody Nobla - Pana Lecha Wałęsy - Tomasz Wałęsa. Dzięki niemu i Panu Januszowi Woźniakowi udało się nam nie tylko dotrzeć do najciekawszych miejsc, ale również uczestniczyć w prywatnym spotkaniu z Jego Dziadkiem, czyli żywą Legendą Solidarności - Prezydentem Lechem Wałęsą. 

Ale najpierw objazd Gdańska. Potem 4 czerwca obchody, podczas których mieliśmy możliwośc spotkania elity intelektualnej i politycznej - kiedyś zaangażowanej w przemiany demokratyczne - jak Pan Zbigniew Bujak - czy przedstawicieli wolnych mediów oraz opozycji demokratycznej. Ogrom ludzi, uroczystości pod Krzyżami stoczniowymi, spotkania oko w oko i mądre słowa, które przy tych okazjach padały, wspólne zdjęcie Polaków na Długim Targu - to wszystko napawa radością. Wielką radością było spotkanie z nestorką polskiej edukacji, kobietą instytucją, przy tym niezwykle skromną Panią Krystyną Starczewską. 

ECS - to miejsce, które znaczyło i znaczy dla nas wiele. Jako młodzi ludzie dotknęliśmy tego zjawiska, jakim była (!) Solidarność - muzeum ECS to perełka wśród polskich muzeów, porywa, wzrusza, zmusza do refleksji. Kto jeszcze nie był, musi być koniecznie. 

POWRÓT